Obilježavanje je počelo kratkim povijesnim pregledom s početka osnivanja turističke zajednice sad već davne 1994. godine. Pregledom najznačajnijih informacija spomenuti su svi dosadašnji direktori kao i predsjednici turističke zajednice Grada Otočca. Nakon toga uzvanicima se obratio gradonačelnik Otočca, Goran Bukovac, koji je osim djelatnicama, čestitao svima onima koji su na bilo koji način u ovih 30 godina doprinijeli radu turističke zajednice zahvaljujući čemu je turistička zajednica kao krovna turistička ustanova ujedno i glavni pokretač zajedništva i suradnje lokalne zajednice s javnim ustanovama. Napomenuo je i kako je Turistička zajednica osnovana u ratno doba te je unatoč svim dosadašnjim preprekama kroz ovih 30 godina opstala, radila i opravdala svoje osnivanje. Zatim se uzvanicima obratila zamjenica župana Ličko-senjske županije, Jasna Orešković Brkljačić te čestitala turističkoj zajednici na dosadašnjem radu kao i iznijela zahvalnost na svemu onome što je do sada napravljeno, a što je uvelike doprinijelo razvoju i promociji županije kao neizostavne i prepoznatljive kontinentalne destinacije. Zatim je Irena Banić, kao jedna od prvih direktorica turističke zajednice ispričala s kakvim se problemima turistička zajednica na početku svog rada susretala, koji su bili prvi projekti ali i koje trenutke najviše pamti.
Nakon toga je, aktualna direktorica turističke zajednice Viktorija Rogić, zahvalila svim bivšim djelatnicima, direktorima i ostalim turističkim i lokalnim dionicima koji su sudjelovali u radu turističke zajednice na bilo koji način, na iznimnim rezultatima i trudu koji je u svih ovih 30 godina uložen. Kratko se osvrnula na rezultate postignute u posljednje dvije godine, zahvalila na danom povjerenju da i sama bude dio razvoja turističke zajednice te iznijela viziju turističke zajednice u budućnosti.
Zatim je gradonačelnik ujedno i predsjednik turističke zajednice, Goran Bukovac zajedno s direktoricom Rogić, dodijelio priznanja Mari Orešković, Božici Božić, Jurju Markoviću i Stjepanu Tonkoviću koji se 30 i više godina bave iznajmljivanjem privatnog smještaja te su začetnici turizma na ovom području.
U sklopu programa predstavljen je novi vizualni identitet turističke zajednice, a vrhunac večeri bila je premijera novog promotivnog filma „Discover Otočac, Brinje i Vrhovine“ koji je turistička zajednica Grada Otočca snimala u suradnji s turističkim zajednicama Općina Brinje i Vrhovine. Scenaristica filma istaknula je kako je posebnost filma činjenica da su glavni „glumci“ u filmu upravo mještani spomenutih područja kao i činjenica da film ima dva početka i dva kraja. Prvim upravljaju emocije, a drugim bogata turistička ponuda. Poveznica svega toga su ključevi čijim otključavanjem krećete u avanturu skupljanja doživljaja. Preko 40 statista u 4 dana strpljivo se izmjenjivalo u raznim scenama na raznim lokacijama. Tako se u otprilike 2,5 minute pred očima gledatelja, kao na filmskoj traci, izmjenjuju kadrovi dvorca Sokolac, utvrde Fortica, rijeke Gacke, jezera Brodić, Jurjevih stijena, Majerovog vrila, kamenih mostova i brojnih drugih prirodnih i kulturno povijesnih znamenitosti, a gastro specijaliteti i brojne outdoor aktivnosti dodatno potvrđuju da ovaj kraj krije prave bisere.
Sredstva za snimanje filma dobivena su od Hrvatske turističke zajednice kroz Javni natječaj za dodjelu sredstava za projekte udružene turističke zajednice u 2024. godini iz Fonda za udružene turističke zajednice. Kreativni koncept videa i scenarij potpisuje Hana Klain iz agencije Klain PR, redatelj i snimatelj je Filip Bašić iz Doku Films-a, a drugi snimatelj je Stjepan Dolenec. Producentske poslove preuzela je Viktorija Rogić, a Nikolina Holjak, Arsa design studio izradila je grafike. Za animacije je zaslužan Damian Paić, kao i za montažu uz Filipa Bašića i Daniela Kačavendu.
Promotivni film „Discover Otočac, Brinje i Vrhovine“ možete pogledati ovdje: https://www.youtube.com/watch?v=pkGdOqHWRqY
Direktorice turističkih zajednica Otočca, Brinja i Vrhovina uručile su zahvalnice svim statistima i ostalim sudionicima, a program je završio zajedničkim fotografiranjem.
S dvije glazbene izvedbe obilježavanje ovog jubileja uveličale su članice ženske vokalne skupine folklornog društva Otočac, a naratorica programa bila je Ruža Orešković.
https://discover-otocac.com/de/novosti#sigProId8899f9cd19
U ponedjeljak 14. listopada započeo je 3. Jesenski festival u Otočcu otvorenjem izložbe slamnatih skulptura akademskog umjetnika Nikole Fallera iz Osijeka poznatog po radu svoje udruge „Slama Land Art“. Tako već nekoliko dana uz jesenski ukrašen sami ulaz, gradski park uljepšavaju i skulpture jelena, pastrve, klasje žita, cvjetići, bubanj te natpis Gacka.
Sutra 19. listopada održat će se glavni dan festivala koji će započeti radionicom izrade malih slamnatih skulptura za djecu u 11:00 sati u središtu kruga u gradskom parku.
Drugi dio programa započinje u 14:00 sati. Popodnevni dio proteći će u ozračju obilježavanja 20 godina rada i djelovanja udruge Gačanka pod nazivom „Svijet vune“ kad će se uz domaćine, Udruga Gačanka Otočac predstaviti još i Udruga Ruta Cres, Udruga Prospero Gračac, Udruga žena Ogulin, Udruga Naši Korijeni Knin, Udruga Pavenka Brinje, OPG Vunena čarolija, OPG Grčević Petar, OPG Kostelac Anka, OPG Piršljin Marija, Author E j.d.o.o. te tvrtka Fema d.o.o. Svima njima poveznica je upravo vuna. Oni će osim izložbeno prodajnih štandova održati i radionice za djecu i odrasle na koje ste svi dobrodošli.
Tijekom popodnevna, od 15:00 sati predstavljanje sudionika popratit će glazbeno vokalni sastav Kantalice iz Zadra.
https://discover-otocac.com/de/novosti#sigProIda52b0c70dd
Poziv svima zainteresiranima za sudjelovanje na tečaju za “Vodiča - interpretatora baštine” certificiranom od strane Europskog udruženja za interpretaciju baštine - Interpret Europe, koji organizira Turistička zajednica Grada Otočca u suradnji sa Seoskim domaćinstvom Butina iz Kutereva.
Tečaj je namijenjen :
- muzejskim vodičima
- djelatnicima parkova prirode
- turističkim vodičima
- tradicijskim obrtnicima
- vlasnicima OPG-ova i ugostiteljima
- članovima neprofitnih organizacija
- destinacijskom menadžmentu
- članovima folklornih i kulturnih društava
- iznajmljivačima smještaja
- svima onima koji imaju priliku osobno predstavljati kulturnu ili prirodnu baštinu posjetiteljima.
Radi se o tečaju koji ne nadomješta licencu za turističkog vodiča ili bilo koju drugu licencu prema važećim zakonskim propisima, već nudi dodatna znanja i vještine, kroz brojne vježbe i praktične zadatke, uključujući samostalnu pripremu interpretacijskih govora i tematskih šetnji.
Kroz čitav tečaj i svaku interaktivnu vježbu, koristiti će se lokalni prirodni i kulturni baštinski motivi te će se na taj način stvoritipreduvjet za nastanak novih lokalnih turističkih proizvoda
Osnova za organizaciju ovakvog tečaja organizatorima je bila činjenica da područje Gacke i cijele Like te Velebita obiluje prirodnim ljepotama i bogatom kulturnom baštinom koje tek čekaju da budu ispričane drugima.
„Suočeni sa suvremenim tokovima današnjice očuvanje prirodne i kulturne baštine predstavlja pravi izazov za društvo.Na sreću, jedan od načina putem kojeg možemo očuvati i popularizirati baštinske vrijednosti je njezina valorizacija kroz turizam.Ovakav pristup stvara dodatan sadržaj za goste, poboljšava ekonomsku sliku i njeguje baštinu.“ – Viktorija Rogić, direktorica TZ Grada Otočca
Neki od primjera tura proizašli iz tečaja koji su održali licencirani treneri Europskog udruženja za interpretaciju baštine su: Kameni čuvari Šibenika, Ruta bajke (Ogulin), Opsjednuti Zagreb i Uspavani Zmaj (Secret Zagreb), Šetnja s divicom Margaretom (Bakar)
Ovo je prilika svim zainteresiranima da kroz timski rad sa ostalim lokalnim dionicima u turizmu nauče konkretne alate i tehnike pomoću kojih će kreirati dodatan sadržaj za goste, oživiti baštinske priče, voditi interpretacijske ture, usavršiti komunikacijske vještine i stvoriti dodatan prihod u turizmu.
Osnovne informacije o održavanju tečaja:
Lokacija:Seosko domaćinstvo Butina, Kuterevo
Trenerica: Ivana Jagić Boljat, magistra muzeologije i upravljanja baštinom, te magistra poslovne ekonomije specijalizirana za turizam. Ivana je također licencirana trenerica Europskog udruženja za interpretaciju baštine, a o samoj udruzi možete pročitati više na linku.
- Prvi dio tečaja 26.-27.10.2024.
- Drugi dio tečaja -10.11.2024.
- Treći dio tečaja 16.11.2024.
- Dodatna radionica 17.11.2024., na temu „Osnaživanje lokalne zajednice kroz razvoj baštinskog proizvoda”.
Tečaj će održati navedene dane u periodu 08:00-17:00 h, sa jednom pauzom dnevno za ručak i 2 pauze dnevno za kavu.
Kotizacija za sudjelovanje na tečaju iznosi 125,00 EUR za prijave do 15.09.2024., te 140,00 EUR za prijave nakon 15.09.2024.
*U cijenu kotizacije ulaze: 5-dnevni certificirani tečaj, 1 dodatna radionica, ručak i dva coffeebreak-a tijekom svih 5 dana trajanja tečaja i dodatne radionice. **U iznos kotizacije nije uključeno individualno članstvo u udruzi Interpret Europe, koje je uvjet za sudjelovanje na tečaju. Redovna cijena godišnje članarine iznosi 45 eura, a za prvu godinu članstva, uz primjenu koda ENTRY2024 ostvaruje se popust od 25%.
Svi zainteresirani svoje prijave mogu do 15.10.2024. podnijeti putem linka https://forms.gle/GPya6m2oNcAJQ48o9.
Broj mjesta je ograničen na 16 polaznika, pa Vas organizatori pozivaju da svoju prijavu podnesete na vrijeme.
Mogućnost sudjelovanja na tečaju imaju svi zainteresirani, no pravo prvenstva imati će zainteresirani sa područja Grada Otočca.
Više informacija o tečaju, sudjelovanju i načinu prijave možete saznati na web stranici TZ Grada Otočca https://discover-otocac.com/hr/info/novosti ili se obratite na jedan od sljedećih kontakata:
Ivana | Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! | +385 95 50 63 681
Maja | Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! | +385 95 39 35 085
Viktorija | Diese E-Mail-Adresse ist vor Spambots geschützt! Zur Anzeige muss JavaScript eingeschaltet sein! | +385 99 216 5421
Preuzimanje priloga:
Od 14. do 20. listopada 2024. u gradskom parku u Otočcu održat će se 3. Jesenski festival. Da se od otpalog lišća ali i slame mogu stvoriti prava umjetnička djela uvjerio nas je tijekom prethodne dvije godine akademski kipar Nikola Faller iz Osijeka poznat po radu svoje udruge „Slama Land Art“ koji će i ove godine gradski Otočki park obogatiti svojim slamnatim skulpturama. Izložba će biti otvorena od ponedjeljka 14. listopada od 17:00 sati, a osim slamnatih jelena i pastrve koji su se već fino udomaćili u našem kraju, moći će se pogledati i ostale zanimljive skulpture.
Subota 19. listopada glavni je dan festivala kada će osim slame glavna zvijezda festivala biti vuna, a domaćin programa udruga Gačanka Otočac koja ove godine obilježava svojih 20 godina djelovanja. Tako će osim svojih radova Gačanka ugostiti i prezentirati rad nekoliko udruga, obrtnika i OPG-ova koji se bave iskorištavanjem vune i proizvodnjom zanimljivih vunenih proizvoda. Svi posjetitelji moći će vidjeti i probati kako se prede, plete,filca, ali i niz drugih modernih načina iskorištavanja vune koji se koriste širom lijepe naše i izvan nje. Tijekom cijelog popodneva trajat će radionice za djecu i odrasle kao i sajam vunenih proizvoda. Za glazbeni dio programa zadužene su tri vrsne vokalistice iz vokalne skupine Kantalice koje tradiciju prenose i odorama i glasom.
Završni dan festivala bit će u nedjelju kada će Faller kroz crteže od lišća gradski park u Otočcu pretvoriti u umjetničko platno i poslati najljepše jesenske prizore u svijet.
https://discover-otocac.com/de/novosti#sigProId063cfa32be
Turistička zajednica Grada Otočca od jučer na svojoj web stranici ima postavljenu virtualnu šetnju koja omogućava posjetiteljima da istraže ljepote ovog kraja iz udobnosti vlastitog doma.
Virtualna šetnja izrađena je u suradnji s tvrtkom Meditel usluge d.o.o. koja je kreirala virtualnu šetnju u 360°. Riječ je o tehnologiji koja korisnicima omogućava gledanje i interaktivno djelovanje u 360-stupanjskom okruženju, odnosno istraživanje destinacija, okolnih mjesta i lokaliteta u visokokvalitetnom virtualnom iskustvu. Virtualna šetnja uključuje snimke iz zraka, prizemne panorame i kratke informacija nekih od najvažnijih i najljepših lokacija Otočca i Gacke.
Virtualna šetnja uključuje 12 točaka: Aerodrom Otočac, Arheološki lokalitet Pećinu, Crkvu Presvetog Trojstva, Crkvicu sv. Franje, Gačanski par hr. memorije, Hr. centar za autohtone vrste riba i rakova krških voda, Majerovo vrilo, Muzej Gacke, Otočku šetnicu, Tonković vrilo, Utvrdu Fortica i Velebitsko utočište za mlade medvjede Kuterevo.
Virtualna šetnja je savršen način da se upoznate s prirodnim ljepotama i znamenitostima nekog kraja. Turistička zajednica Grada Otočca u budućnosti planira virtualnu šetnju obogatiti i nadopuniti ostalim lokacijama i informacijama.